• Warsztaty w Czechach

JOIN THE NATURE
          to międzynarodowe spotkanie młodzieży szkół działających w programie GLOBE zorganizowane przez Czeskie Stowarzyszenie Weteranów GLOBE ( t.j. młodych ludzi, najczęściej studentów, którzy kiedyś pracowali w GLOBE). Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały drużyny z Estonii, Łotwy, Polski i Czech. Mieliśmy zaszczyt (i wielką przyjemność) reprezentować nasz kraj! Aby zakwalifikować się do zespołu, trzeba było być aktywnym uczestnikiem badań globowskich oraz dobrze posługiwać się językiem angielskim. Takie kryteria spełnili uczniowie: Dominika Grabowska, Sybila Golombek, Agnieszka Pandel, Wojciech Sobania, Denis Dziuba i Filip Prekiel.

A oto relacja uczestników wyjazdu:

W dniach 22-29 września 2008 roku grupa sześciu Globowiczów z Gimnazjum w Toszku uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach w Republice Czeskiej. Naszym opiekunem była pani Barbara Żelichowska. Po długiej podróży (pociągiem, autobusem i samochodem) dotarliśmy do Dačic - małego miasteczka na południu Czech,  które gościnnie przyjęło nas i pozostałych zagranicznych gości.  Początek zajęć był bardzo trudny, gdyż zostaliśmy przydzieleni do grup wraz z kolegami i koleżankami  z Estonii, Łotwy oraz z innej części Czech. Przez większość dni poznawaliśmy różne kontynenty, świetnie bawiąc się w terenie. Przedostatniego dnia, gdy wszyscy się już doskonale znaliśmy, czekała na nas gra sprawdzająca naszą znajomość mapy i orientacji w terenie. W czasie różnych gier udoskonalaliśmy naszą globowską wiedzę, przypominając sobie rodzaje chmur, prowadząc badania czystości wody, mierząc wysokość drzewa oraz obliczając średnicę pnia drzewa. Nie zabrakło również luźnych zabaw jak kalambury czy też limbo. Każda grupa miała wieczór na przedstawienie swojego kraju. Nasza prezentacja najbardziej się wszystkim podobała, gdyż m. in. uczyliśmy innych narodowego tańca, jakim jest polonez, a poza tym nie było sztywno (odgrywaliśmy scenki o sławnych Polakach, przygotowaliśmy quiz o naszym kraju, uczyliśmy kilku słów po polsku, częstowaliśmy tradycyjnymi polskimi słodyczami). Interesujacym punktem programu warsztatow było zwiedzanie historycznego miasta Telč, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W sobotę wszystkie grupy zbierały puste butelki plastikowe potrzebne do budowy naszego logo. A jak wiecie naszym znakiem rozpoznawczym był uśmiechnięty ślimak ze skorupą. Dla upamiętnienia naszego pobytu posadziliśmy drzewo - lipę drobnolistną. Dzięki temu wyjazdowi wzbogaciliśmy naszą wiedzę świetnie się przy tym bawiąc. Z całego serca polecamy Wam takie wyjazdy!

Więcej zdjęć w albumie.